Gömlek

TR

EN

Bayi Girişi

İnsan Kaynakları

RU

Motor Gömleği Nasıl Çalışır?


Piston, gömlek ve sekman motorun senkron olarak çalışan en önemli parçalarıdır. Motor Gömleği, Motorun hareketsiz elemanlarından biri olan silindirler motor çevriminin dış çerçevesini oluşturan ve pistonun hareket yoluna kılavuzluk eden elemanlardır. Bazı motor üreticileri tarafından silindir gömleği ayrı bir parça olarak dizayn edilmemiş silindir yüzeyi olarak motor bloğunun kendisi kullanılmıştır. Her iki durumdada silindirden beklenen görevler aynıdır. Silindirlerin motor soğutma suyuna temas eden tiplerine sulu (yaş) gömlek, temas etmeyen tiplerine kuru gömlek adı verilmektedir. 
Gömleğin iç yüzeyi yanma odası ve karter arasındaki sızdırmazlığı sağlayan segmanların sürtündüğü yüzeydir. Bu nedenle minimum sürtünme ve sızdırmazlık özelliğine sahip olması gerekmektedir. Bu amaçla gömleklerin iç yüzeyleri honlama operasyonundan geçirilmekte içinde yağ filmi oluşturmak üzere honlama kanalları açılmakta sürtünme azaltılarak sızdırmazlık sağlanmaktadır. 

Gömlek malzemesi olarak aşınma direnci, ısıl iletkenliği, motor bloklarına uyumu, işlenebilirliği gibi özellikler değerlendirilerek genellikle lamel grafitli perlitik dökme demir tercih edilmektedir. 

Döküm aşaması tamamlanmış gömlekler bilgisayar kontrollu makinalarda teknolojinin son imkanları kullanılarak işlenmekte ortalama 10 farklı operasyondan geçerken işleme, honlama ,kaplama gibi prosesler tamamlanmaktadır.